ЗНО з історії України: як правильно підготуватися

Київський інститут бізнесу та технологійНовиниЗНО з історії України: як правильно підготуватися

Якісна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО)  є головною умовою його успішного складання та гарантованого вступу на обрану спеціальність. Підготовка до ЗНО з історії України – процес складний та трудомісткий, однак для старанних вступників не існує нічого неможливого.

Викладацький склад КІБіТ є досвідченими педагогами, які не тільки багато років вчать історії України, а й також готують студентів нашого економіко-технологічного коледжу до ЗНО (здається в кінці першого навчального року). Пропонуємо вашій увазі деякі поради, якими можна скористатися при підготовці до ЗНО з історії, що згодом допоможе показати гарні результати.

Історія України – обов’язковий предмет НМТ-2025

УВАГА! Нововведенням НМТ-2025 є охоплення тестом з історії України всього курсу історії – від найдавніших часів до сьогодення (додано завдання з історії Руси-України).

Програма НМТ з історії України 2025 року (ТЕМИ):

  1. Вступ до історії Україн
  2. Стародавня історія України
  3. Русь-Україна (Київська держава)
  4. Королівство Руське (Галицько-Волинська держава). Монгольська навала
  5. Руські удільні князівства у складі іноземних держав у другій половині XIV – першій половині XVI ст. Кримське ханство
  6. Українські землі у складі Речі Посполитої в другій половині XVI ст.
  7. Українські землі у складі Речі Посполитої в першій половині XVII ст.
  8. Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст.
  9. Козацька Україна наприкінці 50–80-х рр. XVII ст.
  10. Українські землі наприкінці XVII – в першій половині XVIII ст.
  11. Українські землі в другій половині XVIII ст.
  12. Українські землі у складі Російської імперії наприкінці XVIII – в першій половині XIX ст.
  13. Українські землі у складі Австрійської імперії наприкінці XVIII – в першій половині XIX ст.
  14. Культура України кінця XVIII – першої половини XIX ст.
  15. Українські землі у складі Російської імперії в другій половині XIX ст.
  16. Українські землі у складі Австро-Угорщини в другій половині XIX ст.
  17. Культура України б другій половині XIX – на початку XX ст.
  18. Українські землі у складі Російської імперії в 1900–1914 рр.
  19. Українські землі у складі Австро-Угорщини в 1900–1914 рр.
  20. Україна в роки Першої світової війни
  21. Початок Української революції
  22. Розгортання Української революції. Боротьба за відновлення державності
  23. Встановлення комуністичного й більшовицького тоталітарного режиму в Україні
  24. Західноукраїнські землі в міжвоєнний період
  25. Україна в роки Другої світової війни
  26. Україна в перші повоєнні роки
  27. Україна в умовах десталінізації
  28. Україна в період загострення кризи радянської системи
  29. Відновлення незалежності України
  30. Становлення України як незалежної держави
  31. Творення нової України

Блок НМТ з історії України міститиме 30 завдань:

  • 20 – вибір однієї правильної відповіді; учасник отримує 1 тестовий бал за кожну правильну відповідь; максимальний бал – 20.
  • 4 – встановлення відповідності (утворити 4 логічні пари); максимальний бал – 16.
  • 3 – встановлення послідовності; максимальний бал – 9.
  • 3 – вибір кількох правильних відповідей із варіантів; максимальний бал – 9.

За виконання завдань з історії України можна отримати від 0 до 54 балів. Пороговий бал з історії України НМТ-2025 року – 8 балів.

Записатися на курси KIBiT

Таблиця переведення тестових балів з історії України національного мультипредметного тесту до шкали 100–200

Тестовий бал Бал за шкалою 100–200

Тестовий
бал
Бал за шкалою
100
200
8 100
9 105
10 111
11 116
12 120
13 124
14 127
15 130
16 132
17 134
18 136
19 138
20 140
21 141
22 142
23 143

Тестовий
бал
Бал за шкалою
100
200
24 144
25 145
26 146
27 147
28 148
29 149
30 150
31 151
32 152
33 154
34 156
35 158
36 160
37 163
38 166
39 168

Тестовий
бал
Бал за шкалою
100
200
40 169
41 170
42 172
43 173
44 175
45 177
46 179
47 181
48 183
49 185
50 188
51 191
52 194
53 197
54 200

Кроки – які допоможуть отримати високий бал

1Запам’ятовування дат. Наше минуле складається із фактів та подій, що сталися в певні відтинки часу. Розібратися в цьому хаосі можливо лише якщо ми згадаємо, в якому році (а в окремому випадку – місяці і навіть дні) відбулася та чи інша подія. Неможливо говорити про Другу Світову війну, не знаючи дати її початку або закінчення, і тим більше описувати процес становлення держави, якщо не маєш уявлення, в які роки це відбувалося.

Порада – виписати основні дати із кожної теми на окремий листочок в колонку та періодично читати.

2Засвоєння закономірностей. ЗНО з історії України – це знання не лише дат, але і закономірностей. Якщо ви будете, подібно мавпі або папузі, бездумно заучувати цифри, то дуже скоро заплутаєтеся і точно зіб’єтеся при відповіді на питання. Кожна подія повинна мати асоціацію, що було зрозуміло – коли, навіщо і з якими наслідками воно сталося.

Порада – поділіть всі факти та події за епохами, для кожної епохи придумайте символ (наприклад, гетьманську булаву для періоду Козаччини) та позначайте цим символом кожну подію подумки чи на папері.

3Знання періодизації. ЗНО з історії – перш за все знання періодів. Якщо ви визначите, що Київська Русь була в дев’ятнадцятому столітті, або Українська народна республіка – у вісімнадцятому, то історія України стане для вас страшніше темного лісу. Наше минуле досить довге та багате, і вивчати його безсистемно та опираючись на уривчасті факти із соціальних мереж, просто неможливо (а з огляду на стан тотальної інформаційної війни – ще й небезпечно).

Порада – вивчіть усі періоди історії України, причому не в узагальненому, а розширеному вигляді. Будь-яка система базується на структурі, а періодизація є тим каркасом, до якого ми прив’язуємо дати, факти та події.

4Розуміння історії як системи. Наукове знання (в тому числі і гуманітарне) завжди базується на принципі системності. У ситуації підготовки до ЗНО з історії України велике значення має розуміння історії не як роз’єднаних, не пов’язаних між собою фактів, а єдиного цілого, яке не тільки описує минуле, але впливає на сьогодення та передбачає майбутнє. Потрібно розуміти, як та чи інше подія вплинула на наше сучасне життя, і як вона може змінити наше майбутнє.

Порада – Розглядайте кожен історичний факт як частину єдиного цілого, і ставте своїм завданням визначити його місце в канві подій минулого.

5Вивчення біографій історичних діячів. Молоді люди часто формують життєві принципи, спираючись на приклади відомих особистостей, в тому числі і з історії України. ЗНО – чудовий привід ознайомитися із біографіями видатних особистостей, що б зрозуміти мотиви їхніх вчинків та взяти життєві уроки. Однак пам’ятаємо, що історія знає не тільки позитивних персонажів, але й злих та жорстоких анти гуманістів, наслідування яким може серйозно спотворити ваше сприйняття дійсності.

Порада – знайомитися не тільки із «сухими» статистичними даними, але і життєписами великих людей.

6Читання художньої літератури. Згадайте ваше перше знайомство з історичними подіями під час читання захоплюючих ілюстрованих книг? Цей метод продовжує діяти! Читання художніх історичних романів та новел може стати гарним способом підготовки до ЗНО з історії України, коли ви зможете зануритися до атмосфери історичних подій та відчути себе її безпосереднім учасником. Однак захоплюватися не варто, адже художні романісти мають схильність перебільшувати або фантазувати. Головне завдання творів – пробудити інтерес до детального вивчення історичних подій.

Порада – читайте у вільний час художні історичні книги, оптимальний варіант – читання в громадському транспорті.

7Візуалізація портретних зображень. Одне із завдань ЗНО з історії України – ідентифікувати портрети історичних особистостей. Завдання складне – адже далеко не всі мають характерну зовнішність і одяг, часто зовнішній вигляд історичного діяча просто уособлює час, коли він жив. Тут варто попрацювати із візуальної пам’яттю.

Порада – роздрукуйте портрети та повісьте у вас у кімнаті, на кухні або в інших місцях, де часто буваєте. Після того, як запам’ятаєте ці, повісьте інші.

8Робота із картами. ЗНО з історії – це орієнтація не лише в часі, але і в просторі. Головною причиною всіх соціально-політичних історичних подій була боротьба за контроль територій, тому вміння орієнтуватися в картах є необхідним.

Порада – не нехтуйте картами, докладно розберіть, що означає кожна стрілочка та хрестик, та спів ставте карту, що аналізується з епохою та періодом. Також варто навчитися співвідносити історичні карти із сучасним геополітичним положенням України.

9Аналіз історичних документів. Підготовка до ЗНО з історії України має на увазі ідентифікацію уривків із документів за роками та історичними періодами. І часто впізнавання стилю не гарантує стовідсотково правильну відповідь, адже пропоновані на вибір документи є однотипними і мають лише невеликі розбіжності.

Порада – придбайте хрестоматію, що містить першоджерела історичних документів, прочитайте її один раз та у вільний час гортайте за діагоналлю.

10Відвідування історичних музеїв. «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути», говорить відоме прислів’я. Знайомство із експозиціями музеїв при підготовці до ЗНО з історії дасть можливість не лише візуалізувати минуле, але й доповнити ваші знання про нього безліччю дрібних деталей, які зможуть послужити тими єднальними елементами між великим нагромадженням фактів та дат.

Порада – не сидіти вдома, а відвідувати навколишні музеї, користуючись послугами грамотного екскурсовода.

Історія України є одним із базових предметів для вступу до закладу вищої освіти. Переконливо радимо не відкладати повторення п’ятнадцяти століть на останній день, з огляду на обсяг інформації, а якомога швидше зробити цей предмет для вас близьким і рідним.

Чи можна ефективно підготуватись до НМТ з історії самостійно?

Самонавчання вільніше щодо графіку занять і вигідніше з фінансового боку. АЛЕ обрати самостійну підготовку варто лише тим вступникам, хто має високу мотивацію, здатен заповнити прогалини й не упустити найменші деталі, правильно організувати свій час і може без сторонньої допомоги розібратись в усіх складнощах предмета.
Натомість якісні підготовчі курси мають персоналізований (індивідуальний) підхід до кожного слухача, дисциплінують вступника, який призвичаюється до певного ритму занять, контролюють прогрес у виконанні домашніх завдань, розкривають різнобічне бачення події, явища, постаті, адже викладачі використовують комплексне сприйняття і допоможуть:

  1. систематизувати матеріал;
  2. встановити хронологію подій;
  3. з’ясувати причинно-наслідкові зв’язки;
  4. навчитись аналізувати картографічний матеріал (робота з мапами);
  5. запам’ятати зображення історичних персоналій та пам’яток;
  6. враховуючи рівень знань кожного слухача, ставити відповідні вимоги та вирішувати поточні проблеми, аби досягти прогресу в опануванні матеріалу;
  7. виконувати різнорівневі завдання;
  8. пройти тестування минулих років та демонстраційний варіант 2025 року.

Записатися на курси KIBiT

Ресурси та матеріали для підготовки до НМТ з історії України:

  • Офіційна платформа ЗНО-онлайн. Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) дає безкоштовний доступ до симуляторів НМТ: можна пройти тренувальні тести з усіх предметів, оцінити свої знання та потренуватися в умовах, наближених до реального тестування.
  • ILearn– сайт із безкоштовними курсами та тренажерами для підготовки до НМТ з усіх предметів.
  • EdЕra – платформа з відеоуроками, безкоштовними курсами, які можна переглядати у збудь-який час.
  • Prometheus – платформа онлайн-курсів з усіх шкільних предметів.
  • Всеосвіта – сайт, який містить розроблені вчителями тестові завдання, презентації та підручники.
  • Освіта.UA – сайт містить розділ ЗНО / НМТ із корисними публікаціями й останніми новинами про тестування, а також якісна добірка тестів. На неї дам покликаннячко окремо.
  • History.ua – сайт для того, аби полегшити школярам і студентам вивчення історії. Тут є матеріали для НМТ, підручники та посібники, стислий опис основних історичних періодів з історії України, добірка дат, термінів і персоналій до кожної теми.
  • ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ – сайт, який містить не лише тести за темами з історії, але й цікаві факти, що викликають інтерес до вивчення предмета.
  • WWW.PROUKRHISTORY.COM.UA – містить графічні матеріали до тем НМТ з історії України.

Книжки для підготовки до НМТ з історії України:

Бажаємо всім успішної здачі ЗНО!

Записатися на курси KIBiT