Навчальний заклад обрано, спеціальність визначена, документи подані. Що б підтвердити ваше право на навчання, потрібно скласти вступні іспити. Багато з вступників протягом року займалися з репетиторами і вивчали потрібні їм предмети самостійно, але тепер їм належить систематизувати вже наявні знання та заповнити прогалини. Фаховий коледж КІБіТ Київського інституту бізнесу та технологій дає вам поради як правильно підготуватися до вступних іспитів, і при цьому уникнути стресу та перевтоми.
Іспити на горизонті. Що робити?
Перше, що потрібно для здачі вступних випробувань – вчитися, вчитися і ще раз вчитися. Але вчитися треба не бездумно, а з користю. Підвищити ефективність навчання допоможуть прості рекомендації. Їх прочитання не відніме багато часу, а користь буде велика. Отже!
Організуйте свій робочий час. Вміти керувати часом – велике мистецтво. Його або завжди не вистачає, або не знаєш куди подіти. У разі вступу відчувається, що його дуже бракує. «Ось би ще один день, і я б все повторив» – думають вступники, хоча це абсурд. Зробіть розумно та виділіть на кожен предмет по дві години в день. Якщо часу замало – дві години з ранку та дві години після обіду. Вийде прекрасна можливість переключатися і подивитися на нерозв’язні завдання «свіжим поглядом». Так ви зможете освоїти більшу кількість дисциплін, адже іспит буде не один.
Вирішуйте практичні завдання. Ви можете вивчити всі правила, але вони не відкладуться в голові, поки ви не «наб’єте руку» в їхньому застосуванні. Вирішуйте приклади з математики, пишіть імпровізовані диктанти та твори з української мови, прив’язуйте дати з історії до пам’ятників і людей, розглядайте будову живих організмів на конкретних прикладах! Навіть якщо не виходить з першого разу, не підглядайте в підручник. З другого або третього разу ви все зробите правильно, а на п’ятнадцятому будете все робити «на автоматі», не заглядаючи в правила. Навички вирішення завдань знадобляться вам і в майбутньому, адже весь світ – суцільна головоломка.
Тренуйте асоціативну пам’ять. Жодна людина не в змозі запам’ятати все на світі. У нашої пам’яті є добра властивість – забувати, що б не зійти з розуму від великої кількості інформації. Але на іспиті ця властивість буде зовсім недоречною. Якщо ви бажаєте вивудити в потрібний момент необхідні знання, придумуйте для кожного проблемного визначення зручну для вас асоціацію. Перекручування слів, призвіська, улюблені місця, дзвінки друзів, побутові ситуації – все це можна зіставити з правилами, датами, персонажами і т.д.
Використовуйте візуалізацію. Програми іспитів часто передбачають наочні образи демонстрації – карти, схеми, портрети, зображення і т.д. Розібратися в них непросто, але можна спробувати запам’ятати візуально. Спробуйте повісити в кімнаті портрети або карти та підписати маркерами яскравих кольорів. Через кілька днів ці картинки відкладуться в пам’яті, і ви зможете замінити їх іншими. Якщо вам потрібно вчити багато населених пунктів (наприклад, центри української промисловості з географії), знайдіть їх на карті, намалюйте в голові схему їх розташування (трикутник, ромб, зірка і т.д.), і під час відповіді викличте в пам’яті цю схему , яка підкаже назви.
Створіть в голові цілісну картинку. Дуже важко запам’ятовувати уривчасті факти, не розуміючи, звідки вони взялися. Не забувайте «приміряти» кожну тему до загального розділу, до якого вона належить. Кожна формула виводиться з іншої, а кожна історична дата належить до певної епохи. Здатність бачити все «повністю» приходить далеко не відразу, але згодом вона сильно полегшує людині життя.
Читайте книги. Розширення загального кругозору неможливо без читання. Радимо звернутися до друкованих видань. Формат саме «книги» дозволить вам «набити око» в розставленні розділових знаків та орфографічних помилок, навіть якщо ви не знаєте відповідних правил. Також літераторами використовується багато наукових фактів, які ілюструються яскравими прикладами, що корисно для розвитку асоціативної пам’яті.
Бувайте на свіжому повітрі. Мозку необхідний кисень. Навіть якщо ви зайняті, знайдіть час для нетривалої прогулянки навколо будинку або в парку. Ваші думки вкладуться, і голова стане свіжою. Якщо візьмете з собою товариша, то він зможе допомогти поглянути на проблему під іншим кутом зору, не дарма кажуть, що в суперечці народжується істина.
Відволікайтеся на фізичну працю. Відчуваєте, що мізки закипають? Займіть руки роботою – приберіть в квартирі, що-небудь приготуйте, попрацюйте на городі або в саду. Втомившись фізично, ви дасте вашій голові відпочинок і повернетеся до навчання з іншим моральним настроєм.
Стоп дії для вступника.
Людина – істота соціальна і може контролювати свої біологічні потреби. Багато вступників думають, якщо вони будуть нервувати і не спати ночами, то вивчать все набагато швидше. Для таких людей ми публікуємо поради, як не треба робити. Послухайте нас і не зробіть навпаки!
Ніколи не починайте зубрити все підряд. Шкільна програма розрахована на дев’ять – одинадцять років і, наївно думати, що вона вся зможе вміститися у вас в голові. Якщо думаєте, що опис костюму історичного діяча, або перерахування всіх видів родини пасльонових допоможе на іспиті – ваше право, але ми б порадили не захоплюватися, а зосередиться на самому екзаменаційному питанні. Створіть структуру відповіді (при необхідності, уточніть у репетитора або вашого вчителя) і слідуйте їй при підготовці, а один-два приклади нехай будуть, але для ілюстрації. Якщо іспит проводиться в тестовій формі – зосередьтеся на основних положеннях кожного параграфа.
Не зациклюйтеся. Занадто довго не виходить вирішити задачу? Покиньте, та прийміться за нову! По-перше, заощадите час, а по-друге, зможете повернутися до незрозумілого матеріалу, вивчивши багато іншого, що допоможе вам вирішити раніше складне завдання. Але не варто приймати цю пораду буквально і весь час переключатися – є ризик «розпорошити» себе на все, не вивчивши нічого.
Не робіть шпаргалок. Людський мозок має багато завдань. Якщо завдання буде виконано без його участі, він просто про нього забуде та чимось іншим. Прописуючи потрібну інформацію в шпаргалках, ви підсвідомо перекладаєте відповідальність на листок паперу, який не зможете витягнути в потрібний момент. Важливу інформацію краще запам’ятовувати, скориставшись методом асоціативної пам’яті.
Не вчіться ночами. Багато людей – сови і працюють вночі. В цей час спокійно, прохолодно, ніщо не відволікає і можна присвятити весь час корисним справа. Так роблять багато працівників, які працюють віддалено і не мають щоденних сімейних обов’язків. Добрий варіант, але не для вступника. Не маючи досвіду організації нічної роботи, ви або проспите весь наступний день і втратите дорогоцінний час, або в результаті перевтоми почнете погано засвоювати інформацію. Для складання іспиту є згубними обидва варіанти.
Не нервуйте! Вступ – серйозний і відповідальний захід. Але нікому не стане краще, якщо в результаті стресу ви побоїтеся прийти на іспит, або погано підготуєтеся. Навчіться володіти собою і будьте впевнені собі. У крайніх випадках прийміть настій із заспокійливих трав або скористайтеся технікою релаксації, але обов’язково приберіть хвилювання.
Мандраж та паніка – погані порадники. Не варто думати, що ви нічого не знаєте, прищеплюючи собі зайві комплекси. Людина, яка провчилася в школі дев’ять років, просто фізично не може не знати «нічого». Якщо відчуваєте, що готуєтеся неправильно, перечитайте наші поради та розробіть відповідну саме для вас програму. І пам’ятайте, що КІБіТ чекає на вас!
Розклад вступних випробувань ви можете подивитися тут