Соціальна робота як професія: актуальність та затребуваність в сучасному суспільстві

Київський інститут бізнесу та технологійНовиниСоціальна робота як професія: актуальність та затребуваність в сучасному суспільстві

Сучасний соціум є складною багаторівневою системою, в якій співіснує величезна кількість людей із своїми ціннісними настановами та проблемами. І далеко не всі члени сучасного суспільства можуть адаптуватися до його численних правил, тому іноді люди опиняються за межами соціуму та потребують допомоги соціальних служб. Із огляду на кількість громадських проблем, від соціальних працівників вимагається володіти певними особистісними та професійними якостями. Отже, чим займається соціальний працівник в сучасному суспільстві?

Соціальна незахищеність є однією із головних проблем сучасного соціуму. Людина не може бути впевнена у завтрашньому дні, як в фінансовому, так і в особистісному плані. Зазвичай люди захищаються від відчуття невизначеності, складаючи плани та сподіваючись на їх здійснення. Однак в нашому суспільстві ситуація може багато разів змінитися лише протягом одного дня, і навіть маючи роботу, звичайна людина боїться на щось сподіватися та чогось чекати. В умовах політичної та фінансової нестабільності можна в момент потрапити до категорії неблагонадійних та опинитися за межами соціуму.

Що ж в такій ситуації зробити може соціальний працівник? Як правило посадові обов’язки співробітника соціальної служби визначаються стандартами, правилами та інструкціями. Однак зараз ми маємо не лише загострення «традиційних» соціальних проблем, до яких відносяться: пенсійний вік, дитяча безпритульність, неблагонадійні та малозабезпечені сім’ї, безробіття, інвалідність, асоціальна поведінка молоді і т.д. За останні 5 років можна спостерігати появу нових «злободенних» проблемних ситуацій: повоєнна реабілітація, ескалація соціальних конфліктів, інформаційний вплив, переселення біженців і т.д. Яким же чином можливо знизити рівень соціальної напруги?

Соціальна робота як професія повинна не лише бути пов’язаною із вирішенням актуальних суспільних проблем, але й працювати над їхнім попередженням. Величезну кількість соціально-побутових конфліктів можна уникнути, якщо проводити регулярну профілактичну роботу в сім’ях; проблема повоєнної реабілітації може поступово зникнути після стабілізації політичної обстановки; прийняття правильних державних законів допоможе надати реальну допомогу малозабезпеченим та пенсіонерам і т.д. Співробітники соціальних служб повинні докласти максимум зусиль для стабілізації соціальної обстановки в країні.

Виникає питання – чим займається соціальний працівник і чим він повинен займатися, що б поліпшити ситуацію в суспільстві? І якими особистісними і професійними якостями він повинен володіти?

Юридична грамотність. Людині потрібно не лише зуміти надати допомогу, але й надати її законно. Знання законодавчих актів необхідно як для правильного оформлення документів, так і для вибору стратегії вирішення соціальної проблеми.

Педагогічні навички. Робота із дітьми, або із неблагонадійною категорією населення часто вимагає вміння переконувати та виховувати шляхом формування нової системи цінностей, що неможливо без знання основ педагогіки.

Уміння надавати медичну допомогу. Що робить соціальний працівник, якщо стикається із травмами або шоковим станом підопічного? Правильно, надає першу медичну допомогу, тому всі співробітники соціальної служби зобов’язані мати елементарні медичні навички, які вони повинні отримати або під час навчання, або на спеціалізованих курсах.

Знання психології. Вирішення соціальних проблем починається із розуміння та вирішення проблем душевних. Проникливі бесіди, живе спілкування, спільний пошук шляхів виходу із душевної кризи – ось чим займається соціальний працівник під час надання допомоги своїм підопічним. Також співробітнику волонтерської організації або соціальної служби часто доводиться переконувати інших у своїй правоті, використовуючи при цьому різноманітні психологічні прийоми.

Вільна орієнтація серед вітчизняних та міжнародних соціальних стандартів. При наданні допомоги потрібно дотримуватися соціальних стандартів та міжнародних конвенцій щодо захисту прав людини, тобто в кожному конкретному випадку працівник соціальної служби повинен вміти здійснювати кореляцію вітчизняних та міжнародних правил.

Окрім професійних компетенцій, робота соціального працівника передбачає наявність унікального набору особистісних якостей, в яких повинні домінувати:

Емоційний інтелект (здатність співпереживати). Навряд чи можна надати соціальну допомогу, не маючи уявлення про переживання підопічного. Потрібно вміти гостро відчувати емоційний фон, що б правильно реагувати на людські проблеми, адже якщо людина не зможе розкритися, значить і не зможе отримати кваліфіковану допомогу.

Психологічна стабільність. Що таке соціальний працівник? Це і персональний помічник, і юридичний консультант, і доглядальник, і вихователь в одній особі. Співробітники волонтерських організацій повинні мати стійку психіку, що б не розпочати жити проблемами інших, забувши про особисте життя. Варто пам’ятати, що рівень професійного згорання у соціальній роботі є одним з найвищих,

Фізична витривалість. Якщо соціальний працівник швидко втомлюється, регулярно не досипає або часто нездужує, він у буквальному сенсі починає «зриватися» на своїх клієнтів (або близьких людей), що є руйнівним чинником його життя (тобто він швидко захворіє і буде змушений покинути роботу) . Соціальна робота як професія – це не лише знання та навички, але й важка інтенсивна робота.

На сьогодні не існує універсальних рецептів вирішення соціальних проблем, як і не існує глобальних соціальних організацій, здатних взяти під контроль всі конфліктні ситуації, що виникають в світовому соціумі. Однак у кожній країні функціонує велика кількість волонтерських організацій, мета яких – успішно реалізувати стратегію вирішення соціальних проблем і оздоровити суспільство,

Робота соціальним працівником в сучасному соціумі подібна таланту художника в мистецтві – людина повинна відчувати покликання допомагати людям (іноді і навіть проти їхнього бажання), вирішувати їхні складні та багаторівневі проблеми

Що таке соціальний працівник? Це актуальна та затребувана для сучасного суспільства професія, яка є водночас і складною, і захоплюючою, та створена для справжніх вольових людей із сильним характером та багатим внутрішнім світом. Якщо ти відчуваєш себе таким, спробуй свої сили при вступі до економіко-технологічного коледжу Київського інституту бізнесу та технологій на освітню програму «Соціальна робота». Бажаєш не прожити життя даремно, але змінити суспільство на краще? Вступай до коледжу КІБіТ і ми навчимо, як це зробити!