При вступі до установ вищої освіти одним із виборних предметів зовнішнього незалежного оцінювання часто визначають географію. ЗНО із цього предмету не можна віднести до розряду простих, хоч тут і відсутні практичні завдання. Великий обсяг різнопланової інформації, що стосується не тільки світу в цілому, але й України зокрема, дуже важко об’єднати в єдину систему та зробити легким для запам’ятовування.
Метою тестування є не лише формування просторового мислення (що неможливо без вивчення науки географії). Підготовка до ЗНО має на увазі загальну оцінку сформованості комплексного, просторового, соціально орієнтованого уявлення про Землю на основі краєзнавчого, регіонального та планетарного підходів. При проходженні тестування вступник буде відповідати на запитання за наступними розділами:
- Загальна географія
- Географія материків та океанів
- Фізична географія України
- Загальні положення економічної та соціальної географії
- Економічна і соціальна географія України
- Економічна і природна географія світу
Бачимо, що матеріал до ЗНО із географії є великим та різноплановим, і включає в себе питання на різну тематику – починаючи від топографічної орієнтації на місцевості, закінчуючи провідними промисловими центрами. Географічна оболонка Землі, Світовий океан, кліматичні пояси, корисні копалини, адміністративний поділ – вступникам потрібно буде знати все це і навіть більше. Яким же чином можна вивчити цей складний просторовий предмет? Дозвольте надати вам кілька порад!
Підготовка до ЗНО із географії: лайфхаки та рекомендації
Як і в будь-якій науці, головний принцип підготовки – безперервні заняття та запам’ятовування. Однак робити це теж потрібно вибірково, інакше є ризик перевантажити себе непотрібною інформацією і не запам’ятати головного. Отже, що можна зробити для раціоналізації процесу підготовки до ЗНО із географії?
Використання асоціативних схем. Окрім стандартного градуювання карт у вигляді паралелей та меридіанів, варто задати для себе власну градацію, засновану на асоціативних рядах. Наприклад, Мадагаскар може асоціюватися із відомим мультфільмом, гори Анди – із відомої книгою «Діти капітана Гранта» , місто Нью-Йорк – із хмарочосами, півострів Індостан – із індусами і т.д. Для кожного явища та назви можна придумати свою асоціацію, яку згодом можна буде пов’язати з іншими
Розуміння карт у вигляді малюнків та геометричних фігур. Карта є основним методичним інструментом при підготовці до ЗНО. Географія як наука базується на різних картах, і далеко не всі з них ви знаєте як свої п’ять пальців. Тому найкраще вивчати потрібні вам географічні центри у вигляді уявних схематичних малюнків. Наприклад, якщо потрібно назвати центри легкої промисловості в Україні, подумки послідовно з’єднайте їх в одну фігуру, і при необхідності цю саму фігуру й згадуйте.
Зіставлення імен географів із локаціями їхніх досліджень. Як не прикро, сучасний вступник не може запам’ятати імена всіх першовідкривачів, які зробили все можливе, що б наша планета стала відомою для людства. Однак при підготовці до ЗНО із географії ці питання включені до програми, тому оптимальний вихід – зіставити імена мандрівників з місцями їх відкриттів.
Поділ статистичної інформації за таблицями. Коли мова йде про велику кількість цифр (що особливо характерно для економічної географії), дуже важливо їх систематизувати та об’єднати. Не полінуйтеся накреслити на папері табличку, розташувати дані в колонках, і зробити це для якомога більшої кількості тем і запитань.
Візуалізація. Покоління «Міленіум» характеризується «кліповою свідомістю», і сучасної молоді важко щось засвоїти без картинки або відеоролика, а тим більше георафію. ЗНО є чудовим варіантом попрактикуватися. Скористайтеся світовим відеохостингом YouTube.com і зробіть добірку фотографій, малюнків та відео, яка стане комфортною саме для вас. А якщо ще й маєте власний канал, то й із систематизацією проблем взагалі не виникне.
Читання художньої літератури. Багато романів та оповідань описують різноманітні географічні відкриття, як в формі художнього роману, так і у вигляді життєписів. Не варто забувати і про щоденники самих географів та мандрівників, які, починаючи із Марко Поло, намагалися відтворити свої відкриття в письмовій формі. Романи Ж. Верна, життєписи С.Цвейга, спогади Ф.Магеллана, Х. Колумба, Д.Лівінгстона, Н. Миклухи-Маклая і багатьох інших відкриють перед вами чудовий світ географічних досліджень.
Перегляд тематичних фільмів. ЗНО із географії є не лише зубрінням назв та цифр, але і відкриттям просторових закономірностей. А узагальнення цих закономірностей може бути саме в документальній або художній кінокартині в зрозумілій та доступній формі. Іноді добре складений тематичний фільм може дати вступникам набагато більше інформації, ніж багаторазове читання підручників. Однак пам’ятаємо, що інформація, подана у фільмі, може бути перебільшеною або спотвореною, тому завжди варто перевірити її в світових довідниках.
Розвинене просторове мислення – невід’ємна компетенція сучасного фахівця, тому не варто розглядати процес підготовки до ЗНО із географії як щось нав’язливе та потрібне лише для вступу. Пам’ятайте, що правильно систематизовані знання не просто залишаються у вашій голові надовго, а й успішно застосовуються в практичній діяльності!
Також ви можете отримати інформацію, як підготуватися до ЗНО із історії України