Олександр Бурикін: «Кібербезпека є актуальною для всіх сегментів ринку!»

Київський інститут бізнесу та технологійНовиниОлександр Бурикін: «Кібербезпека є актуальною для всіх сегментів ринку!»

В ХХІ столітті інформаційні технології є головним інструментом реалізації життєвих цілей людства на всіх рівнях та в усіх сферах. Підготовка кваліфікованих фахівців в сфері ІТ є одним із найважливіших задач кожної держави, що є запорукою її успішного розвитку. І одним із найактуальніших запитів ринку є підготовка фахівців із кібербезпеки. Студент Київського інституту бізнесу те технологій….розповідає нам про специфіку підготовки та роботи фахівців в галузі «кібербезпеки». Матеріал супроводжується цікавими ілюстраціями, які підібрані самим паном Олександром.

В сучасному постінформаційному суспільстві поняття «кібербезпеки» не сходить з вуст кожної людини. Проте далеко не кожен розуміє справжній сенс та багатоаспектність даного терміну. Чи не могли б ви розкрити більш детально, чим є «кібербезпека»?

Поняття «кібербезбека» є  поняттям комплексним. Особисто я розумію під ним набір процесів та засобів для забезпечення захисту чутливої або важливої інформації, а якщо конкретніше – її головних властивостей: цілісності, доступності та конфіденційності. Вона є актуальною як у персональному відношенні (захист особистих даних), так і для організацій (державних чи приватного бізнесу).

В якому сегменті ринку кібербезпека є найбільш актуальною?

Відповідь на це питання криється в самій назві .“Кібер” означає  цифровий, тобто тут йдеться про взаємодію у цифровому світі та роботу із важливою інформацією, наприклад захист фінансових даних користувача, комерційної таємниці і т. д. А ці складові має кожне підприємство, чи то « агротех» компанія чи «маркетплейс». Отже, кібербезпека є актуальною для всіх сегментів ринку! Як казав один з мої викладачів, у наш час, якщо ти компанія і тебе немає в інтернеті – значить тебе просто немає. Це ще раз підкреслює актуальність кібербезпеки для усіх сегментів, але окремо можна виділити найважливіші, пов’язані із фінансами – державні послуги або сфера страхування.

На вашу думку, наскільки для України зросло значення кібербезпеки під час війни, і розвитку яких саме її аспектів потрібно приділити більше уваги?

Це дуже обширне питання. Наразі триває чи не найперша у світі кібервійна. Її особливість в тому, що фахівці з України, а також з країни агресорки, по праву вважаються одними з найкращих у цій сфері. Тому 24 лютого разом з ракетами на нашу цифрову інфраструктуру обрушилися масовані атаки ворога – як банальні Ddos атаки, так і спроби завдати шкоди іншими методами. Вже в перші години наші IT – фахівці створили спільноту “IT-армія України” для протистояння ворогу, та нанесення асиметричної відповіді. На наш бік стала абсолютна більшість анонімних хакерських організацій, одним із яскравих прикладів яких є Anonymus. І так схоже, що у цій війні, а точніше у цьому її аспекті ми перемагаємо. Значення кібербезпеки зросло максимально. Одним із головних аспектів я би окремо виділив звʼязок – як військовий, так і цивільний. Багато хто з моєї рідної Херсонщини говорить, що коли в тебе немає ні тепла, ні електрики чи води, це все не так важливо, як звʼязок з рідними та близькими.

Якими знаннями, вміннями та навичками повинен володіти фахівець із кібербезпеки?

 Основні мови програмування, криптографія, розуміння побудови мереж, юридичні аспекти, нормативи і т д – усе це є важливими навичками спеціаліста. Але я би сказав, що основне вміння – це не володіти якоюсь інформацією чи знанням, а мати можливість вчасно знайти та застосувати необхідне рішення.

Діяльність у такій відповідальній сфері потребує великої напруги, високої віддачі та надзвичайної відповідальності. Чи не могли б ви надати психологічну характеристику співробітника сфери кібербезпеки, адже наші вступники та здобувачі коледжу одразу повинні знати, до чого їм готуватися?

 Немає якоїсь узагальненої картини особистості, хіба що у серіалах “Silicon Walley” наприклад де зібрані круті образи «IT-вців». Насправді ж у реальному житті ти можеш бути як екстравертом, що працює у команді, так і інтровертом у капюшоні як “mr Robot”. Це все не так важливо – головне бути готовим брати відповідальність та мати власні методи та способи вивільняти стрес з організму. Це може бути спорт або хоббі – я думаю це важливо у будь-якій справі яка повʼязана зі стресом, а в IT його вистачить на всіх. (Серіали, згадані вище, вступникам та здобувачам, обов’язково рекомендую)

Для роботи в такій серйозній сфері неодмінно потрібен багаторічний досвід. Чи не можете ви розказати більше детально, яким чином здобувають досвід фахівці із кібербезпеки?

 Досвід в IT в цілому, та в кібербезпеці зокрема – це болюче питання. Тому що, так, справді – усі хочуть досвіченного спеціалиста хоча б з 1-2 роками досвіду, а щоб його отримати – треба наче як влаштуватись на роботу. Мені доводилось проходити співбесіди, а також проводити їх наймаючи працівників, і я можу сказати, що на початковому етапі мотивація вирішує все, адже це єдине чого повинно багато у початківця. Навіть людина без досвіду, яка знає та розуміє куди вона рухається, часто приходить на співбесіду з тим, що можна показати – домашній проект чи певні напрацювання, тобто щось, що показує наскільки вона є перспективною. Є інший шлях – інтернатура, це дуже крута штука, я б навіть сказав, достойна альтернатива традиційній освіті. Великі IT компанії на кшталт «SoftServe», вже давно зрозуміли, що кращого спеціаліста ти зможеш отримати, навчивши його сам. Тому у них діє постійна освітня програма, де майже усі викладачі  є практиками із сусіднього «опенспейсу».

Яку роль ви відводите самоосвіті для ІТ фахівця із кібербезпеки? Яким чином в даній сфері реалізується принцип longlife learning?

 Самоосвіта – це наше все. Я б сказав що 80% реальної роботи  на практиці – гуглити. Серйозно, я б навіть курс окремий відкривав для того «Як правильно гуглити». І перший урок на ньому би був – «Ми гуглимо тільки англійською», бо  це одразу кратно збільшує твої шанси, знайти актуальне рішення. Кожного дня виходять тисячі нових технологій і фреймворків (програмних платформ) – і ти маєш, якщо і не знати кожен, то розуміти базові принципи на яких вони побудовані та яким чином працюють, щоб залишатись у тренді та обрати своє. Твоя робота – це і є навчання. Гарна новина у тому – що це корисно, і ця сфера є однією з тих професій, як наприклад викладач – у якій ти просто вимушений зберігати активність головного мозку – а значить зможеш довше адекватно мислити.

Колектив КІБіТ дякує Олександру Бурикіну за інформативне та професійне інтерв’ю!

 

 

 

 

 

 

https://section.iaesonline.com/akun-pro-kamboja/https://journals.uol.edu.pk/sugar-rush/http://mysimpeg.gowakab.go.id/mysimpeg/aset/https://jurnal.jsa.ikippgriptk.ac.id/plugins/https://ppid.cimahikota.go.id/assets/demo/https://journals.zetech.ac.ke/scatter-hitam/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/sthai/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/stoto/https://sip3dkp.sumutprov.go.id/korn/https://alwasilahlilhasanah.ac.id/starlight-princess-1000/https://www.sa-ijas.org/sweet-bonanza/https://www.remap.ugto.mx/pages/slot-luar-negeri-winrate-tertinggi/https://setwan.katingankab.go.id/asset/slot-dana/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/images/qrcode/slot-dana/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/storage/sgacor/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/images/qrcode/slot-dana/https://siipbang.katingankab.go.id/storage_old/maxwin/https://csr.katingankab.go.id/asset/auto-maxwin/https://siipbang.katingankab.go.id/storage_old/android/https://siipbang.katingankab.go.id/storage_old/data_rab/