Професія менеджера з персоналу є однією із найбільш затребуваних в сучасному бізнесі, тому навчання на HR-фахівця – провідний напрям в економічних ВНЗ. Що ж це така за спеціальність і в чому полягає її суть?
Етимологія слів (human resource – людські ресурси) говорить сама за себе – тут мається на увазі робота з людьми, тобто із кадрами. Однак мова йде не тільки про документи та діловодство (як ми зазвичай звикли оцінювати обов’язки інспектора з кадрів). Сфера діяльності менеджера із персоналу є набагато ширшою – окрім роботи із документами він підбирає та оцінює співробітників, стежить за їхньою адаптацією в колективі та професійним зростом, а також працює із мотивацією.
Для навчання HR-фахівця недостатньо викладати виключно менеджмент або діловодство, необхідно скласти комплексну програму, що включає в себе предмети із психології, менеджменту, економіки. Саме тому Київський інститут бізнесу та технологій розробив автономну освітню програму «Психологія бізнесу», орієнтовану на навчання HR-менеджерів із використанням практичних інноваційних методик. У навчальному плані програми менеджерські та бізнес дисципліни органічно поєднуються з навчальними курсами із психології, що сприяє формуванню у майбутнього випускника різнопланових професійних якостей.
Професія HR-менеджера – особливості навчання в Київському інституті бізнесу та технологій
Для того щоб стати кваліфікованим менеджером із персоналу, студент повинен вчитися в КІБіТ чотири роки – вивчати загальноосвітні дисципліни (без яких жодна вища освіта є неможливою), а також профільні навчальні курси. Перед тим, як почати вивчення спецкурсів, студент обов’язково повинен засвоїти базові психологічні предмети – «Загальна психологія», «Соціальна психологія», «Консультаційна психологія», «Психологія конфліктів» і т.д., без вивчення яких він не зможе працювати з людьми. Навчання HR також передбачає наявність в навчальному плані інтегрованих дисциплін, які поєднують психологічні та економічні аспекти – «Психологія торгівлі», «Психологія управління і праці», «Лідерство», «Етика ділового спілкування» і т.д. Однак головні знання студент отримує на третьому і четверте курсах під час вивчення наступних спеціалізованих предметів:
- «Психологія бізнесу»
- «Психологія менеджменту»
- «Управління персоналом»
- «Технологія проведення тренінгів»
- «Психологія мотивації»
- «Практикум з підбору персоналу»
У наш час людина не може вважатися професіоналом, якщо вона не володіє комп’ютером. HR-навчання в Київському інституті бізнесу та технологій також включає в себе роботу із спеціалізованим програмним забезпеченням – студенти вчаться працювати з такими програмами:
- Microsoft Exel (складання звітів)
- Microsoft Power Point (проведення презентацій)
- E.Doc (облік і документообіг)
- Bitrix24 (управління взаєминами компанії з клієнтами і співробітниками)
- Trimetrix (комплексна оцінка персоналу)
Програма навчання для HR в КІБіТ включає в себе велику кількість тренінгів та практикумів, пов’язаних з наступними аспектами роботи менеджера з персоналу:
- Складання профілю вакансії
- Ресерчингова діяльність (пошук резюме)
- Рекрутинг
- Проведення співбесід
- Адаптація співробітників
- Робота з мотивацією
- Проведення тренінгів
- Оцінка компетенцій
Сьогодні в Україні існує багато курсів HR, на яких готують менеджерів з персоналу. Однак, на відміну від програми «Психологія бізнесу» в КІБіТ, там відсутня базова підготовка і випускники подібних курсів після закінчення отримують фрагментарні знання, «вирвані» з загального контексту. Тому якщо ви бажаєте стати гарним фахівцем – варто йти не на курси, а здобувати вищу освіту. Якщо ж вам потім знадобиться навчитись розбиратися в конкретній проблемі, то це можна буде зробити самостійно або на тих же курсах).
Навчання на HR-фахівця в КІБІТ – компетенції випускників
Навчальний процес Київського інституту бізнесу та технологій покладає в свою основу компетентнісний підхід, згідно з яким випускники Інституту повинні сформувати професійні та особистісні якості, що відповідають їхній майбутньої професії і роботі в бізнес сфері. Студенти, які здійснюють навчання на HR-менеджера в КІБіТ, будуть мати такі компетенції:
- Уміння визначати критерії відповідності здобувача пошуковій вакансії (в залежності від вимог компанії та посадових обов’язків).
- Lifelong Learning (прагнення до розвитку та подальшого навчання в HR-сфері і не тільки).
- Комунікабельність (робота менеджера з персоналу на 90% складається із спілкування з людьми).
- Дозована емпатія (уміння розуміти ситуацію співробітника, але в розумних межах).
- Аналітичний склад розуму (грамотна оцінка компетенцій пошукачів та співробітників – головне завдання в навчанні на HR-менеджера)
- Стресостійкість (вміння працювати в режимі «dead line» і «time off»)
- Робота в команді (ефективна співпрацю з персоналом з метою підвищення продуктивності компанії)
У кожній компанії робота менеджера з персоналу має свої нюанси, які визначаються стратегією її розвитку. Однак від професіоналізму співробітників залежить стабільна робота підприємства, тому відома фраза «Кадри вирішують все і кадрами потрібно займатися» не втрачає своєї актуальності, отож компетентний HR завжди і будь-де буде бажаним співробітником. Бажаєте отримати гарну освіту і стати кваліфікованим HR-фахівцем? Навчання в КІБіТ допоможе вашим бажанням здійснитися!