Бізнес освіта – необхідний напрям в сучасній освіті. Мати власну справу та реалізовувати свої ідеї – справа вигідна, хоч і не проста, та вимагає навчання. Глобалізаційні процеси та розвиток технологій давно показали, що однієї комерційної жилки недостатньо для успішного розвитку власної компанії. Аналіз діяльності конкурентів, просування бренду, правильний підбір та організація персоналу вимагають, крім власного досвіду, наявності професійних знань. Якщо ви думаєте, де вчитися на бізнесмена, ми спробуємо вказати можливі для вас варіанти. Але при цьому потрібно враховувати специфіку тієї країни і того міста, де ви будете реалізовувати свій проект, що безпосередньо буде впливати на вибір навчального закладу.
Бізнес освіта в Університеті Берклі (Каліфорнія США).
Передові навчальні заклади Заходу досить давно приділяють увагу практичним курсам, які допомагають людям знайти місце в житті та розвивинути лідерські задатки. Головна ідея – щоб навчитися підприємництву, ти повинен весь час працювати. Твій обов’язок – використовувати всі знання, які ти отримуєш, і постійно реалізовувати всі ідеї, які приходять тобі в голову (незалежно від їх значимості та масштабності).
Ефективне навчання бізнесу в Університеті Берклі в Каліфорнії (UC Berkeley) відбувається в безпосередньому зв’язку з практикою та передбачає наступні етапи:
- потік розбивається на групи, які займаються конкретними ідеями (у кого-то є свої, а хтось просто хоче приєднатися);
- в Кремнієвій Долині «на вістрі» – створення мобільного додатку. Навчання підприємців передбачає запуск старт-апу (start-up), який відразу реалізується як мобільний додаткок в App Store;
- кожні два місяці відбувається pitching – коротка презентація проекту з метою отримати інвестиції;
- на останній «пітчинг» приходять інвестори, обирають проекти, які вважають перспективними і обговорюють суму інвестицій.
КІБіТ – освіта для бізнесу.
Під керівництвом першого проректора Київського інституту бізнесу та технологій – Ольги Ярославівни Кушнір – випускниці Sutardja Center for Entrepreneurship & Technology, впроваджується освітня програма «Підприємництво». В її основі «метод навчання підприємництву Берклі»: індуктивне навчання з визначенням особистого шляху розвитку.
Наші студенти прагнуть вирватися за рамки класичних спеціальностей та отримати міждисциплінарну освіту, яка стане фундаментом для підприємницької діяльності. Академічні пари – це добре, але навчитися вести власну справу на прикладі підручників, презентацій або навіть екскурсій на підприємства, не завжди є можливим. Нове покоління, яке прийшло до аудиторій, не готове слухати тільки для того, що б слухати, їм треба одразу ж пробувати зробити на практиці. З метою навчання підприємництву КІБіТ запросив викладачів, які є успішними коучами, мають досвід реалізації власних проектів, та готові передати свій досвід студентам.
Вступники обирають цю програму, виходячи з різних мотивацій:
- є ідеї, які людина хоче реалізувати в майбутньому;
- конкретних ідей немає, але є бажання займатися чимось цікавим;
- є явна установка: «Не хочу працювати на чужого дядьку».
Під час навчання студенти виконують індивідуальні та командні проекти – планують, реалізовують, аналізують та працюють над помилками – набивають руку і шукають себе. Розвернутися є куди – студент може побути лідером проекту, потім НR фахівцем, потім логістом, тобто «посадові обов’язки» весь час змінюються, що б зрозуміти – на якому місці зручніше, яку роль та які функції краще виконувати.
Навчання підприємництву в нашому інституті – коли ти робиш те, що тебе надихає, але при цьому викладачі та коучі вказують на твої помилки, підказують, як зробити краще, і яку теорію використовувати.
Структура освітньої програми «Підприємництво».
Дана програма розроблена для рівня бакалавра та на 50% нормована Міністерством Освіти і Науки України. Друга половина навчальних курсів затверджується керівництвом Київського інституту бізнесу та технологій. Інститут у виборі спеціалізованих курсів робить акцент на бізнес предмети – «Основи бізнесу», «Бізнес», «Стратегія розвитку бізнесу», «Бізнес планування». Додатковий фокус робиться на формування «м’яких» навичок «soft skills» за допомогою тренінгів (управління часом, дисципліна, критичне мислення, лідерство, командна робота, навички презентації, пітчинг і т.д.), без яких неможливо жодне підприємницька освіта.
Програма складається з наступних блоків:
- світоглядний (перший курс);
- базовий професійний (другий курс);
- нормативний професійний (третій курс);
- виборчий професійний (четвертий курс).
Завершальний етап навчання – зустріч з інвесторами, які готові вкласти гроші в старт-ап випускника.
Спеціальність – «Бізнес». Проекти майбутніх підприємців.
Навчальний процес – не тільки аудиторні години та групові заняття. Учасники пілотної групи програми «Підприємництво» реалізують свої власні проекти, органічно поєднуючи дозвілля і навчання.
Першим проектом групи Підприємців було Комплексна пропозиція для знайомства. Він був реалізований як знайомство студентів з містом та між собою. Протягом трьох тижнів була побудована бізнес модель проекту, запланована екскурсія, складений маршрут, знайдений екскурсовод, обрано місце для проведення пікніка та ігор. Також було сформовано бюджет заходу, пораховані три варіанти ціни участі (в залежності від кількості учасників), створений сайт для реєстрації, проведена рекламна кампанія, підібраний фотограф. Про серйозність заходу говорить той факт, що був окреслений план логістики та обговорені можливі ризики. Захід був проведений в призначений день, під час проведення були вирішені кілька кризових ситуацій. Згодом був складений звіт із реалізації, проведено розбір помилок та недоліків, складено рекомендації для наступних проектів.
В рамках навчального процесу студенти також розвивають власні приватні ініціативи. Студент Максим Рижков створив кілька своїх інтернет-магазинів, в яких на продаж виставлені сезонні речі (взимку – зимові товари, влітку – літні).
Студентка Катерина Чернікова має свою власну домашню пекарню. Не зупиняючись на досягнутому асортименті, Катерина вводить в свої випічки різні інноваційні інгредієнти.
Київський інститут бізнесу та технологій випускає лідерів, готових зайняти свою нішу на українському ринку. Підприємці – особлива соціальна категорія. Вони мислять більш широко, та вміють приймати ризиковані рішення. Якщо ви хочете навчитися бути лідером, наш Інститут має структурні підрозділи, де ви зможете здобути вищу бізнес освіту – Київ, Житомир, Вінниця, Умань. І пам’ятайте, найкраща інвестиція – це інвестиція в себе!