Військова агресія сусідньої держави завдала Україні величезних збитків в усіх галузях економіки та спричинила кризу у суспільно-гуманітарній сфері. Перед нацією постав виклик, на який можлива єдина відповідь – перемогти та відновити. Хто зможе краще це зробити, ніж талановита, інтелектуально розвинена, практично орієнтована молодь?
Фокусом ХХVII Міжнародної науково-практичної конференції Київського інституту бізнесу та технологій «Студент – Дослідник – Фахівець», що відбулася 25 травня 2023 року, стала тема «Інтелектуальний потенціал молоді як фактор відбудови України». Всі виголошені доповіді були теоретично обґрунтованими, практично орієнтованими, актуальними та затребуваними. Робота під час пленарного засідання та підсумки кожної секції стали гідними відповідями на актуальні виклики сучасності.
Пленарне засідання: українське суспільство потребує кадрів КІБіТ!
Після привітального слова ректора Інституту Олени Яковлєвої професор Віктор Щербина в своїй доповіді підняв проблему ролі молоді в інституційній зміні українського суспільства. Саме молодь, наголосив пан професор, є співавтором нашого майбутнього та соціальним фактором, здатним розбудувати нове суспільство. Основними домінантами стануть знання та цінності, здобуті майбутніми фахівцями в процесі навчання і головну роль в цьому будуть відігравати інноваційні заклади бізнес освіти, до яких належить і КІБіТ.
Провідний фахівець з профорієнтації Голосіївського управління Київського міського центру зайнятості Людмила Сосновська в своїй доповіді виклала результати моніторингу актуальних вакансій на ринку праці. Економіка тримає тенденцію до відновлювання і ринок потребує різнопланових фахівців, серед яких і є професії підготовки КІБіТ. Одним із затребуваних вакансій є менеджери збуту, інженери, практичні психологи, економісти. Отже, випускники Інституту та фахового коледжу вже після випуску мають шанс стати співробітниками державних установ, медичних закладів, приватних компаній.
На актуальності спеціальностей КІБіТ наголосила і Анастасія Колодяжна, консультант з підбору персоналу напрямку «Менеджмент» інтернет порталу з пошуку роботу GRC.UA. Здобута професія бухгалтера, аудитора, фінансиста, менеджера, психолога може стати перспективним стартом і надати можливість зайняти гарно оплачувану посаду навіть без досвіду роботи. Поряд із професійними знаннями не менш важливими є особистісні навички: відповідальність, стресостійкість, уважність до деталей, орієнтація на результат, активна життєва позиція, відповідальність, високі комунікативні навички – як живого спілкування, так і листування.
Доповідач наголосила, що сьогодні найбільше ціниться фахівець із знанням іноземних мов. Претендент із високим рівнем володіння англійської має високі шанси найти високооплачувану роботу, адже зараз Україна задіяна у багатьох міжнародних проєктах, а фахівців катастрофічно не вистачає.
У підсумку пленарного засідання пані Олена Яковлєва зазначила, що здобувачі Київського інституту бізнесу та технологій мають всі шанси стати успішними фахівцями та підприємцями. Потреби ринку, продиктовані часом, цілком співпадають із освітньою моделлю КІБіТ і наш заклад закономірно залишається лідером у сфері технічної та бізнес освіти, майданчиком підприємницької екосистеми.
Наступним етапом в роботі конференції «Студент-Дослідник-Фахівець» стала секційна робота, де здобувачі, викладачі та експерти представили свої дослідницькі проєкти.
Секція «Роль молодіжного інтелектуального потенціалу у відновленні бізнесу».
Доповідачі презентували свої погляди на проблеми відновлення бізнесу після війни, а також на роль бізнесу у відновленні України. Під час активної відбудови країни важливо не залишатися осторонь, а знайти своє місце, де ти будеш затребуваним та зможеш професійно реалізуватися.
Серед спектру питань були розглянуті:
- питання застосування нейромереж, штучного інтелекту та цифрових рішень у відновленні України та бізнесу зокрема;
- проблема формування особистісних якостей фахівця, зокрема привабливого іміджу чи правильно обраної мотивації;
- роль молоді у відновленні української економіки.
Після кожного виступу відбувалася жвава дискусія, що свідчить про досягнення основної мети конференції – знайти нові креативні ідеї та рішення, які можна буде реалізувати у процесі відбудови України.
За результатами голосування найкращими доповідачами були визнані:
- Микита Білоус – «Нейромережі: ключ до відновлення України після війни.»
- Максим Закопайло – «Проблеми оцінки ефективності інвестування в цифрову трансформацію.»
- Поліна – Бойченко – «Особливості управління персоналом підприємства в сучасних умовах.»
В роботі секції взяли участь гості – досвідчений експерт-фахівець Любомир Остапів та випускники КІБіТ Анна Садова та Максим Федоров.
Фінансист, партнер iPlan.ua та засновник соціального проєкту «Сімейний Бюджет» Любомир Остапів під час доповіді презентував власні проєкти. Назва теми «Оберіть роботу собі до душі, і Вам не доведеться працювати жодного дня у своєму житті» говорить сама за себе. Свою роботу потрібно зробити справою свого життя і займатися нею із задоволенням, що і є гарантією успіху.
Випускники КІБіТ Анна Садова (Тема – «Навчання в КІБіТ – гарний старт для кар’єри») та Максим Федоров («Практичне застосування досвіду навчання в КІБіТ») розповіли про практичне застосування власного досвіду, здобутого під час навчання в Київському інституті бізнесу та технологій і його значення для побудови кар’єри.
Секція «Актуальні проблеми розкриття інтелектуального потенціалу особистості».
Історія твориться особистостями і відбудова та розвиток нашої країни залежить від особистісних якостей нашої молоді.
Під час засідання секції були проаналізовані основні проблеми сучасної молоді, які можуть перешкодами для відбудови України на психологічно-ментальному рівні. Серед них були виділені наступні:
- відсутність сформованих навичок думати (як результат відсутності вмотивованості);
- низька стресостійкість (яка підкріплюється надмірним «теоретизуванням», тобто відсутністю конкретних дій по вирішенню тих чи інших проблем);
- низький рівень самоусвідомленості (причина невміння бути конкурентоспроможним),
- небажання брати на себе відповідальність (очікування на допомогу іншого),
- некритичність мислення (довірливе сприйняття будь-якої інформації)
- приниження своїх здібностей (маскування свого інтелекту).
Одним із ефективних шляхів розв’язання вказаних проблем учасники конференції винайшли у розвитку емоційного інтелекту, про що свідчить велика кількість доповідей із даної проблематики. Доповіді Каріни Скурковської («Вплив емоційного інтелекту на стратегії поведінки особистості в конфліктних ситуаціях»), Аліни Шахворост («Проблема діагностики емоційного інтелекту»), Наталії Слободянюк («Роль емоційного інтелекту в реалізації особистісного потенціалу людини») викликали найбільш активне обговорення.
Великий інтерес в аудиторії викликала тема некритичності в інтернеті (доповідач – Анастасія Кочетова) – під час дискусії були запропоновані різні можливі варіанти вирішення цієї актуальної проблеми.
Проте найбільшу реакцію викликав безсумнівний і єдиний лауреат секції – Кравець Олександра із темою «Маскування інтелекту – програшна чи виграшна стратегія?». Головна ідея доповіді – люди можуть спотворювати свої здібності, аби не підпасти під надмірну, з їхньої точки зору, увагу оточуючих. Доповідачка є випускницею КІБіТ цього року, проблематиці маскування інтелекту присвячена її дипломна робота, і виступ на конференціє став своєрідною апробацією захисту. Результати дослідження є власним «ноу-хау» Олександри, а джерельною базою виступили не лише наукові тексти, але і результати власних спостережень авторки.
Запрошена гостя-випускниця КІБіТ Когут Анастасія розповідала про діяльність благодійного фонду «Підтримка України», де доповідачка займає відповідальну посаду. В доповіді підкреслювалася важливість професійної освіти психолога для роботи із знедоленими верствами населення України.
Секція «Інтелектуально-творчі акценти сучасної культури».
У роботі гуманітарної секції «Інтелектуально-творчі акценти сучасної культури» взяли участь 14 доповідачів., які змогли у своїх виступах охопити значний спектр питань, пов’язаних із відбудовою України. Мілена Бублик, Олександр Ростовецький, Емілія Дерев’янко та Ілля Кантур не тільки проаналізували сучасні виклики в українському та світовому вимірах (лобізм і корупція, тероризм, гуманітарна катастрофа й екологічні акценти), але й окреслили напрямки, які потрібно розвивати, аби подолати перешкоди на шляху до встановлення миру й забезпечення доброту людей.
Соня Дрозд і Діана Свинчук дослідили психологічні аспекти воєнного часу та підкреслили актуальність спільних зусиль у розбудові гармонійного суспільства, в якому чинними є взаємодопомога, підтримка й толерантність.
Володимир Гонгало і Кирило Кравченко показали перипетії формування української нації в умовах прихованої та відкритої агресії російської держави, наголосили на потребі консолідації українства у здобутті перемоги.
Натомість Емілія Алєкпєрова, Діана Луцко і Роман Рижков, Ілона Лисенкова переконливо довели необхідність саморозвитку за будь-яких умов, розкрили на власному прикладі поступ від бажання та хобі до прибуткових бізнес-проєктів. А Світлана Дмитрієва направду вразила своїми вишуканими шедеврами з бісеру, в яких зберігається етногенетична пам’ять у поєднанні з модерними авторськими знахідками.
Отже, доповідачі секції у своїх виступах презентували власну візію відбудови України, яку потрібно починати «тут-і-тепер», адже людина повинна розвиватись і вдосконалюватись, що є запорукою сильної (духом, розумом і тілом) нації та держави.
Призерами гуманітарної секції стали:
1 місце – Емілія Алєкпєрова («Бізнес по-зумерськи: мій лайфхак») та Соня Дрозд («Онлайн-курси як засіб психологічної допомоги українцям»).
2 місце – Діана Свинчук («Психологічна підготовка воїнів: сутність, види та методи») та Володимир Гонгало («Чинники утвердження української нації у ХХІ ст.»).
3 місце – Мар’яна Лясковська («Декларація про державний суверенітет України – перший крок до відродження національної державності») та Кирило Кравченко («Полiтико-економiчнi питання в Українi 2014-2022»).
Секція «Розвиток інформаційних технологій як чинник реалізації інтелектуального потенціалу».
В секційних доповідях було висвітлено великий потенціал ІТ-галузі для створення робочих місць, привернення інвестицій та підтримки інноваційного розвитку.
Найбільш активними учасниками секції стали:
- Антон Лихацький, студент 3 курсу спеціальності «Комп’ютерна інженерія», Team Lead в американській продуктовій компанії Amplify із темою «Актуальні ІТ напрямки в Україні та світі».
- Максим Кутішенко, викладач КІБіТ та Senior Software Developer у компанії Luxoft із темою «ІТ в 2023. Виклики сьогодення»
- Нікіта Кудалін, студент 4 курсу спеціальності «Комп’ютерна інженерія», розробник-фрілансер із темою «Створення Single-Player гри за допомогою Unity».
- Варченко Ігор, випускник КІБіТ 2019 року, IT HR/Recruiter в компанії abz.agency із темою «Soft skills як фактор реалізації потенціалу ІТ спеціалістів».
Антон Лихацький розглянув актуальні напрямки для роботи та поглибленого вивчення в галузі ІТ, оцінив стан IT ринку праці в Україні та зробив прогнози на майбутнє. Презентація також включала огляд інструментів для організації знань та огляду актуальних технічних вимог від працівників.
В рамках виступу Максима Кутішенко було розглянуто три ключові аспекти: старі мови програмування, штучний інтелект та самонавчання. Спікер наголошував, що мови програмування потребують постійного вдосконалення та підтримки, а також підкреслив важливу роль штучного інтелекту в сучасному світі та важливість постійного самонавчання в IT-середовищі.
Нікіта Кудалін у своїй доповіді розкрив тему розробки ігор та продемонстрував основні етапи і тонкощі створення гри на платформі Unity.
Варченко Ігор розглянув важливість розвитку «soft skills» для ІТ спеціалістів. Доповідач поділився своїм власним досвідом та поглядами на розвиток ІТ індустрії та надав поради про те, які навички необхідно розвивати для отримання першої роботи.
Основні аспекти, які пов’язані з відновленням України та інформаційними технологіями, включають:
- Економічне відновлення: ІТ компанії, що швидко розвиваються в галузі програмного забезпечення, веб-розробки, штучного інтелекту та інших сферах ІТ можуть створити робочі місця, залучити іноземні інвестиції та сприяти розвитку експорту.
- Інноваційний потенціал: розробка нових технологій, створення програмного забезпечення та впровадження новаторських рішень можуть допомогти вирішити різні проблеми, зокрема у сфері охорони здоров’я, енергетики, транспорту та інфраструктури.
- Розвиток людського капіталу: залучення молоді до вивчення інформаційних технологій сприятиме формуванню потужного інтелектуального потенціалу країни.
- Модернізація громадських послуг: впровадження інформаційних технологій в громадські послуги допомагає покращити доступність та якість послуг для громадян, забезпечує прозорість та ефективність управління, сприяє розвитку електронної системи документообігу та забезпеченню цифрової інфраструктури країни.
Переможцем конференції став Антон Лихацький із темою «Актуальні ІТ напрямки в Україні та світі». Нагороду за активну участь отримав Нікіта Кудалін.
ХХVII Міжнародна науково-практична конференція «Студент – Дослідник – Фахівець» не лише збагатила українську наукову та бізнес-спільноту новими креативними ідеями щодо відбудови України, а і запропонувала ефективні шляхи та механізми їхньої реалізації. Було визначено, що спеціальності Київського інституту бізнесу та технологій є затребуваними на ринку праці і наші випускники мають всі шанси стати успішними професіоналами та змінити майбутнє нашої країни.
Адміністрація Київського інституту бізнесу та технологій вітає всіх з успішним проведенням конференції та бажає всім учасникам подальших досягнень у науці та бізнесі!