Для оцінки освітніх програм українських вишів варто створити акредитаційний комітет нового типу, який відповідатиме насамперед потребам національного ринку праці. Тому окрім освітян до його складу мають увійти лідери бізнесу. Таку думку висловила ректор Київського інституту бізнесу та технологій Олена Яковлева під час виступу на семінарі «Міжнародна акредитація освітніх програм як інструмент забезпечення якості освітньої діяльності ВНЗ».
«Нам необхідно створити акредитаційний комітет, який би відповідав інтересам українського бізнесу, українського студента, українського викладача і ґрунтувався б на розумінні стану нашої економіки і нашого ринку праці, усвідомлюючи, що ми знаходимось в пізньому індустріальному суспільстві», – зазначила Олена Яковлева.
Ректор КІбіТ навела декілька вимог, яким, на її думку, має відповідати новостворений комітет. Це, зокрема, адекватна вартість акредитаційної експертизи, відкритість процедури, подовжений термін дії акредитації (5-10 років). Такі кроки, вважає О. Яковлева, дозволять наблизити освітні стандарти до вимог, які висувають до молодих спеціалістів українські роботодавці.
Як зазначила ректор, вивчати досвід європейських та американських колег важливо, однак використовувати міжнародні стандарти в українських умовах завчасно. Україна знаходиться на іншому рівні розвитку і просто не зможе забезпечити виконання міжнародних стандартів, вважає пані Яковлева.
«Досвід європейських та американських акредитаційних програм потрібно вивчати, обмінюватися ним та зважати на нього. Але для наших українських реалій він є абсолютно неприйнятним, – заявила ректор КІБіТ. – Критерії, які застосовують західні країни, не відповідають ані ситуації на українському ринку, ані потребам наших студентів, викладачів та роботодавців».
Нагадаємо, що з 23 травня 2016 року МОН поклало обов’язки надання акредитації на Державну освітню установу «Навчально-методичний центр з питань якості освіти».