Навчальний рік добігає кінця і для випускників 9 класу починається новий життєвий етап. Але що б гідно попрощатися з дитинством а вступити в фазу дорослішання, необхідно здати державну підсумкову атестацію (ДПА). Давайте розберемося, як підготуватися до ДПА правильно і здати її успішно.
Що таке ДПА в школі: обов’язкові та виборні предмети
Як майбутні студенти, учні потребують періодичної перевірки знань. Так як дев’ятикласники є потенційними вступниками коледжів і технікумів, вони здають державну підсумкову атестацію з трьох предметів. Обов’язковими дисциплінами є:
- Математика
- Українська мова
ДПА з математики в 9 класі займає за часом 2 години п’ятнадцять хвилин (для учнів спеціалізованих математичних класів – 3 години). Завдання із геометрії та алгебри розподіляються у співвідношенні 1: 2 та охоплюють шкільну програму з 5 по 9 клас. У білеті міститься 10-12 тестів із однією вірною відповіддю, 4-6 відкритих тесті та, 3-4 – завдання, для яких потрібно розписати процес розв’язання.
Іспит з української мови є диктантом на 160-170 слів. При цьому перевіряється знання правил орфографії, пунктуації та граматики, а також вміння правильно оформляти роботи. На диктант та самоперевірку відводитися одну годину.
Виборний предмет визначається педагогічною радою школи. Якщо розібратися, то ДПА – це підтвердження профілю навчального закладу. Ви навчаєтеся у спеціалізованій гімназії із технічним або мовним ухилом? Значить вашим профільним предметом буде інформатика або відповідно англійська. Однак в 2019 році навчальні закладам порекомендували враховувати побажання учнів при визначенні виборчої навчальної дисципліни. Міністерством Освіти на вибір виносяться дисципліни: іноземна мова, історія України та Всесвітня історія, біологія, географія, зарубіжна література, українська література фізика, хімія.
Коледж КІБіТ: як скласти ДПА та вступити
У 2019 фаховий коледж КІБіТ Київського інституту бізнесу та технологій приймає вступників на підставі двох вступних іспитів. Обов’язковою для всіх спеціальностей є українська мова, а другий предмет – один з двох на вибір:
- Комп’ютерна інженерія – математика / фізика
- Фінанси – математика / історія України
- Менеджмент – історія України / іноземна мова
- Соціальна робота – біологія / історія України
Успішне складання ДПА не є не обов’язковою умовою навчання в коледжі, однак якщо ви здасте відповідні іспити в кінці навчального року, вступ не буде містити особливих складнощів. Отже, що буде являти собою Державна підсумкова атестація із вказаних нами виборним предметів?
Екзаменаційний білет із фізики складається з тестових завдань, завдань із вибором логічних пар, завдань на перевірку знань та застосувань законів фізики, а також зчитування даних з ілюстративних схем та матеріалів. Учень повинен добре орієнтуватися у формулах та категоріальних апаратах фізики і застосовувати знання на практиці під час вирішення завдань.
Завдання ДПА з англійської (або іншої іноземної) мови відповідає елементарному рівню А2 (в спеціалізованих «мовних» школах – початкового базового В1). Під час іспиту перевіряється читання, письмо та знання лексики. Звертаємо увагу дев’ятикласників, що володарю міжнародного сертифікату рівня В1, підсумкова атестація зараховується автоматично.
Історія України в дев’ятому класі здається в одному блоці із Всесвітньою історією, що з одного боку і легше (менше конкретики), але з іншого боку складніше (охоплюється більше регіонів). Однак не варто сильно турбуватися. Що таке ДПА в школі з історії? Це знання хронологічної послідовності та взаємозв’язку історичних фактів і подій, а також дат і термінів. Крім самих відповідей на завдання (тести та питання без варіантів відповідей) учень повинен орієнтуватися в схемах та картах, а також будувати причинно-наслідкові зв’язки. А практика зіставлення історичних подій в Україні з історією світу допоможе сформувати у майбутніх фахівців системне мислення.
Якщо бажаєте знати, як здати ДПА із біології, повідомляємо вам, що це не так легко, як здається. Для отримання успішної оцінки потрібно буде вивчити не тільки анатомію (Міністерством рекомендовано виділити цій темі близько 70% обсягу білету), а й усі теми ботаніки та зоології. І якщо 75% завдань будуть відкриті тести, де ви зможете вибрати варіанти відповідей або вписати термін, то 25% будуть пов’язані із діаграмами і таблицями, які буде потрібно аналізувати та узагальнювати.
Як підготуватися до ДПА: деякі поради коледжу КІБіТ
Державна підсумкова атестація є важливим та відповідальним заходом, і до неї потрібно підійти «у всеозброєнні». Ми показали, що кожен предмет висуває свої вимоги, і випускники 9 класу повинні будуть враховувати специфіку підготовки і до української мови, і до математики, і до заданого педагогічним складом школи предмету.
Універсального рецепту, як підготуватися до ДПА, не існує. Це можуть бути інтенсивні курси, репетитор, самопідготовка – варіантів не злічити. Однак вступникам економіко-технологічного коледжу Київського інституту бізнесу та технологій варто пам’ятати, що більша частина екзаменаційних білетів для вступних конкурсних випробувань розроблена на основі рекомендацій Міністерства Освіти і Науки школам. І якщо ви правильно оціните, що таке ДПА в школі (не як чергову «вигадку» адміністрації, а як систематизація та закріплення засвоєних за дев’ять класів знань) та підготуєтесь до іспитів не «аби як», складання вступних випробувань в коледжі не буде складним завданням.
Адміністрація та викладацький склад навчального закладу бажає нашим вступникам вдало здати ДПА, успішно пройти вступну кампанію в коледжі КІБіТ і вже у вересні стати членом нашого дружного колективу, орієнтованого на підготовку інноваційних фахівців. І пам’ятайте, що успішне складання ДПА підвищує ваші шанси на успішний вступ!