Поширена в сучасних школах і університетах система освіти призводить до того, що з’являється прошарок, який повністю позбавлений творчого мислення. У школі нам говорили, що не потрібно «висовуватися», потрібно бути як усі. У вищих навчальних закладах освіта дуже часто більше схожа на моральне та психологічне приниження студентів. Потрібно визнати, що по-справжньому талановита особистість зможе самостійно досягти успіху і знайти всі необхідні для творчості та реалізації знання.
Однак, як бути з сучасною системою вищої освіти? Що потрібно знати студентам про вступ і як відрізнити якісну освіту від архаїчної імітації?
Що таке творче мислення?
Найбільш дивною особливістю людського розуму, без сумніву, є творче мислення. Це вміння не діяти за заздалегідь відомим сценарієм, а підходити до вирішення завдань використовуючи весь наявний в арсеналі креатив.
Креативність і творче мислення – це вкрай корисні навички сучасної людини. Адже на сучасному етапі технологічного розвитку ваших комп’ютерах не освоєні тільки творчі способи вирішення інтелектуальних завдань.
Що нам пропонує сучасна освіта?
Сучасна вища освіта наповнює студентів інформацією, яка навіть не знадобиться для майбутньої роботи.
При цьому через цей «необхідний мінімум» доводиться вчити досить-таки багато. Дуже багато інформації студенту зовсім не потрібно – вона створює «кашу» в голові, не несе нічого корисного, але вчити її потрібно обов’язково – інакше можуть послідувати санкції (погані оцінки, нездача сесії у ВНЗ).
Постійне повторення одного і того ж, надлишок зайвої інформації разом з періодичним недосипанням перетворюють людину в той «комп’ютер», який позбавлений творчого мислення і звик діяти лише за наперед заданим алгоритмом.
Якщо наприклад ще десять років тому люди з вищою освітою дуже цінувалися, то зараз все дуже сильно змінилося.
Раніше в здібностях і навичках людей з вищою освітою ніхто не сумнівався, вважалося, що якщо вона є, то значить, фахівець дійсно вищого рівня.
Сьогодні вища освіта дуже сильно знецінилася. ВНЗ і спеціальностей стало дуже багато – тільки ледачий ходить без «вишки».
У той же час, в сучасному світі дійсно цінується здатність мислити нестандартно, а роботодавці оцінюють креативність і навички студентів, а не ім’я ВНЗ або ж колір диплому.
Чому креативно мислити дійсно важливо?
Суспільство не заохочує нестандартне мислення. Але в той же час в сучасному світі йде глобальна війна за таланти – багато відомих компаній приймають колосальні заходи для залучення кращих умів. Яскраві і неординарні особистості стають заповітною мрією роботодавців, однак їх все складніше знайти. Причина, насамперед, в системі освіти – вона формує наш спосіб мислення і прийняття рішень, який ми автоматично переносимо на реальність.
Система, яка діє до сих пір – це пережиток XIX століття, коли індустріалізація вимагала «фабричних» знань. Але основна цінність нашого часу – підприємництво, вимагає зовсім інших підходів.
Творче мислення і креативність потрібно постійно розвивати і заохочувати, практикувати щодня. Ваш мозок сам по собі не зможе в один момент «народити» потрібну ідею. На жаль, у багатьох із студентів і учнів немає такої можливості в школі та університеті.
Що робити?
Здатність креативно мислити – це прерогатива не тільки студентів і школярів. Зараз навчання – це безперервний процес протягом усього життя. Однак саме в студентські роки розвивати творче мислення найважливіше.
Варто визнати, що інноваційні технології роблять навчання практично повністю самостійним і вкрай цікавим – захоплюючі онлайн-курси, навчальні ролики, безкоштовні вебінари. Є можливість прослухати курс і мати сертифікат, наприклад Гарварда. Застарілі моделі і підходи до викладання здатні тільки вбити інтерес до освіти у студентів, а разом з цим і завадити особистісній самореалізації. Але чи варто відмовлятися від освіти зовсім?
Освіта – це тонке мистецтво дати людям різного віку знання про труднощі і проблеми, з якими вони зіткнуться в реальному житті. Самоосвіта в сучасному світі людині просто необхідна, але даний спосіб має свої недоліки. Купуючи вміння і навички, ми зможемо застосовувати їх тільки в тих відносинах, в рамках яких вони отримані. ЯКщо простіше, то ви просто можете «варитися у власному котлі». Вища освіта, все-таки потрібна.
Саме тому Київський інститут бізнесу та технологій пропонує принципово новий формат освіти. Ми допоможемо вам розкрити свій потенціал, розвинути творче мислення і працювати над реальними проблемами, а не бездумно заучувати матеріал.
Якісна вища освіта, практичні навички і розвинене творче мислення допоможуть вам в майбутньому знайти вихід з будь-якої проблеми та успішно адаптуватися до дійсності, яка постійно змінюється.