Суботній ранок у Химерному будинку

Kiev Institute of Business and TechnologyНовиниСуботній ранок у Химерному будинку

IMG_0875

Дім за адресою вул. Банкова, 10 – must see в маршруті кожного гостя столиці, популярний напрям для перших побачень і життєдайне джерело для міських легенд про сумну долю й невситиму скорботу архітектора Владислава Городецького, втілену в бетоні. Мало хто мав нагоду побувати всередині славетного Будинку з Химерами та потім хизуватися цим у культурному товаристві, а от студенти КІБіТ тепер сміливо й цілком невимушено зможуть  зронити ненароком: «Оздоблення парадних сходів і стелі там набагато цікавіше, ніж фігури фасаду», – одразу ставши об’єктом заздрощів.

IMG_0828

Відколи будинок використовується як президентська резиденція для офіційних зустрічей глави держави, тепер і поряд там не погуляєш без вагомих пояснень двом пунктам охорони. Екскурсія ж всередину – окрема історія.

IMG_0798

Якщо ви не володієте витримкою, щоб, зателефонувавши спочатку в Музей історії Києва почути, що чекати вам відвідин цілий місяць, а доступні місця взагалі є тільки на ранок суботи, не здатися, то не бачити вам візитної картки Києва. Та записатися – півбіди, чудеса  дисципліни та зібраності треба продемонструвати, щоб підняти виснажене навчальним тижнем тіло  у вихідний день та заздалегідь, як просили, пройти всі КП.
І от ви, мужній студент (або викладач) КІБіТ, злий від несподіваного похолодання, 18 березня 2017, демонструючи чудеса витривалості, з напівзаплющеними очима ховаєтеся до Пам’ятки архітектури 1900-1903 рр. й починаються химерності, від яких очі відкриваються широко. Перший поверх  (як вам здавалося) – виявляється зовсім не першим, а третім – споруда ж бо зведена на схилі. Ліпнина на стінах сходових прольотів – небачених сюжетів: черепи буйволів і газелей, зв’язки куріпок і впольована лань, а поруччя – взагалі лапки міфічних птиць. Не встигаєш оговтатися від перших вражень, а безкомпромісний екскурсовод вже тягне тебе до парадного передпокою, оформленого в морському стилі. Ну, як в морському… Ви ж не чекали, що там рибки будуть, це ж Городецький. По центру стелі – величезний спрут, мушлі й т. ін., а стіни розмальовані сценами загибелі кораблів. Не здивуюся, якщо скоро виникне легенда про те, що Джордж Мартін  інкогніто відвідував цей будинок і саме тут написав концепцію дому Грейнджоїв для «Гри Престолів». Очевидно, пан Владислав мав своєрідне почуття гумору, бо саме через цей передпокій заходили мешканці його прибуткового будинку (а саме з таким задумом було зведено цю споруду).

IMG_0837

Строгий гід коротко розповідає нам біографію Городецького, яка так само, інакше як химерною, названа бути не може. Нащадок заможного польського роду, популярний архітектор, який звів близько тридцяти будівель тільки в Києві, кмітливий підприємець (дуже вдало стати ентузіастом бетону в архітектурі, маючи власний бетонний завод), модельєр, першопроходець сафарі, власник плавучої дачі, на якій подорожував Дніпром, від кого нас віддаляє всього сто років, має у своєму життєписі безліч білих плям. Достеменно нам мало що відомо про його сім’ю, як, власне, й про заключний іранський період його життя та творчості.
Візит до Будинку з Химерами, розвіюючи одні легенди (не топилася в нього дочка, не будував він будинок як пам’ятник їй), породжує інші – чому про таку відому, активну й талановиту людину так мало свідчень, документів і  спогадів? Чи, може, нам слід читати в цеглі, камені й бетоні – тих алфавітах, якими найкраще володів Городецький?

IMG_0870

IMG_0808

Городецький, як і його творіння з химерами, – яскраве уособлення стилю модерн – спраглий до життя та всіх принад і авантюр, які воно може запропонувати. Навіть естетика смерті, закарбована в інтер’єрі, як не дивно, не навіює туги, бо сприймається як частина життєвого циклу – недарма у всіх кімнатах квартири самого Городецького по стелі плетуться ліани й квіти ар-нуво. Втомленому й змерзлому екскурсанту саме пора зрозуміти, що парадокс, химерність – основа людської долі, й замилуватися дивовижною працездатністю й хистом людини, яка змогла висловити це так елегантно на київських Липках.

IMG_0859

Автор: Любов Терехова