Для працевлаштування та успішного кар’єрного зростання сьогодні недостатньо бути просто гарним фахівцем із дипломом про вищу освіту. Бізнесу потрібні «прокачані» співробітники із набором особистісних компетенцій (soft skills), які готові до реалій підприємницького життя. Що є більш важливим – інноваційність або креативність, цифрові навички або вміння взаємодіяти та співпрацювати? Як до вирішення цього завдання підходять в Київському інституті бізнесу та технологій (КІБіТ) розповідає доцент кафедри психології, Ігнатенко Ольга Василівна.
Розкажіть, як проходять Ваші заняття в КІБіТ?
Ми давно відійшли від класичного варіанту лекцій та замінили монолог викладача на інтерактивну комунікацію. До процесу вивчення теорії ми обов’язково підключаємо практику – кейсові завдання, проходження тестів, ділові ігри. Студенти відпрацьовують «тут і зараз» те, що почули від викладача, оскільки в бізнесі не завжди спрацьовує те, що пишуть в книгах, і багато в чому потрібно переконатися на власному досвіді. Для успіху потрібні особливі «компетенції майбутнього». Чим більше компетенцій студенти «прокачають» під час навчання, тим легше буде їм потім.
Під час пар студенти аналізують себе сьогоднішніх та «нанизують» на свій профіль можливі професійні та особистісні компетенції, визначають, якими б вони хотіли стати. Ми провели дослідження якостей підприємців і з’ясувалося, що головними якостями є схильність до ризику, комунікабельність та здатність до критичного мислення. На підставі цього дослідження нами була розроблена методика аналізу схильності студентів до підприємницької діяльності, яку ми використовуємо на парах.
Не так давно ми знайомилися із поняттям «Емоційний інтелект» (вміння аналізувати свої та чужі емоції). Очевидно, що в житті нам подобаються або ті психотипи, на які ми прагнемо бути схожими, або ті, які схожі на нас. Разом із практичної візуалізацією та подальшою дискусією студенти розуміють, чому із одними людьми їм легко, а з іншими в спілкуванні відбуваються конфлікти.
Ми часто потрапляємо в конфліктні ситуації. Чи навчають в КІБіТ виходити із конфліктів?
Звичайно! Ми самі моделюємо конфліктні ситуації та вчимося правильно із них виходити, при цьому намагаємося не уникати конфліктів, але і не впадати в агресію. Це – так звана ассертивна модель поведінки, золота середина, коли ми залишаємося впевненими в собі, відстоюємо свою точку зору, але при цьому не впадаємо у крайнощі. Ми регулярно відпрацьовуємо різні навички та вміння. Наприклад, модель ситуації – ви прийшли на довгоочікувану прем’єру, а перед вами сидить дама в капелюсі із великим пером; або ви прийшли в ресторан і до вас довго не підходить офіціант. В аудиторії зав’язуються дискусії, під час яких студенти демонструють різні позиції (агресивність, уникнення конфлікту), але все одно приходять до ассертивности.
Я намагаюся визначити рівень розвитку компетенцій кожного студента і працювати над тими якостями, які не є достатньо розвиненими, щоб стати успішним. Наприклад, приходить до мене студент і каже, що йому складно спілкуватися и він в деякій мірі «скутий». Я даю йому завдання встановити 25 контактів із різними людьми протягом тижня. Після 21-ої спроби у нього починає виходити – йому вперше вдається вдало провести розмову із незнайомою людиною. Ці «навичкові» компетенції, над якими потрібно працювати щодня під керівництвом професійних коучів. У КІБіТ опрацьовані методики розвитку «компетенцій майбутнього» і ми впевнені, що наші студенти займуть гідні позиції на ринку праці та будуть затребуваними у бізнесі.
Скоро розпочнеться вступна кампанія, випускники шкіл та інших навчальних закладів вже починають знайомитися з ВУЗами, в списку яких є і КІБіТ. Які слова Ви б знайшли, що б зустріти вступників?
У Київському інституті бізнесу та технологій панує особлива атмосфера довіри та поваги. Далеко не кожен вуз може похвалитися тим, що адміністрація та викладачі знають кожного студента в обличчя і допомагають вирішувати різні питання. Ми віримо в наших студентів і це формує у них мотивацію ставати кращими. Отже, ласкаво просимо до КІБіТ!