Ректорка Київського інституту бізнесу та технологій, докторка філософських наук, професорка Олена Яковлева стала гостею рубрики «Актуальне інтерв’ю» всеукраїнського видання Національної академії педагогічних наук України «Освіта і суспільство» (березень-квітень, 2025). Тема розмови: «Гендерна рівновага на світовому ринку праці».
Пані Олена висвітлила основні тези дослідження лавреатки Нобелівської премії з економіки Клаудії Голдін, яка зосередила увагу саме на проблемах жіноцтва – пошук балансу між родиною та кар’єрою. Наразі це питання особливо актуальне для нашого сьогодення, оскільки українкам уже довелось взяти на себе низку завдань, опанувати нові, традиційно чоловічі, професії, займатись волонтерством і розвиватись у цифрових навичках, залишаючись турботливою господинею та люблячою дружиною і мамою.
Головні меседжі ректорки КІБіТ:
- «Друга зміна» – жінка поєднує робітницю і ту, хто забезпечує «тил». Нині кожна друга жінка не присутня на ринку праці, але вона виконує домашню роботу, яка не оплачується. Звідси, мінімальний гендерний розрив у тих країнах, де досягнуто більшої рівності в розподілі батьківських ролей, частково вивільнена фемінна стать від «другої зміни» (напр., скандинавські країни).
- Наявна горизонтальна і вертикальна сегрегація жіночої праці: дисбаланс між чоловіками й жінками в оплаті, керівних посадах, окремих галузях. Чи не єдиний виняток – ІТ, а наразі й фінтех, тобто йдеться про працю онлайн, коли гендерний розрив зникає. Світовий ринок праці наразі дуже чекає на жіноцтво.
- Війна призвела до понаднормової жіночої праці, чимало жінок – у лавах Збройних Сил України. Однак лише жінка здатна народжувати – це її головна місія, запорука економічного відновлення країни та існування держави й народу загалом.
- Найдорожчий капітал – це люди. Багато біженців хочуть якнайшвидше повернутись додому, адже ментально вони тут, вдома. Впевнена: Україна подолає всі виклики часу!
Джерело: всеукраїнська газета «Освіта і суспільство», 2025’2(83)