Замислюватись про свою майбутню професію я, як і більшість учнів, почала десь у 10-му класі. Звичайно, ми кожен рік писали твір на тему “Ким я хочу стати”, але тоді більшість обирало навмання: вчителем, лікарем, а найбільш творчі — фотографом. У старших класах своє ставлення до питання майбутньої професії довелося змінити. Адже треба було обирати предмети для складання ЗНО. Саме тоді я вирішила розібратися у всіх тонкостях позашкільної освіти, обрати вуз, спеціальність та форму навчання.
Що таке заочна форма навчання?
Із спеціальністю я визначилась досить швидко (я обрала професію менеджера з реклами), найбільша складність виникла з обрання форми навчання: очна чи заочна. Розібратися, що таке денна, а що таке заочна форма навчання досить просто. На очному (денному) відділенні студенти прослуховують курс лекцій, проводять семінарні, практичні та лабораторні заняття протягом семестру. В кінці півряччя починається сессія — час екзаменів та заліків. Студенти мають скласти іспити на основі знань, які вони отримали протягом семестру. При заочному варіанті навчання, студенти отримують лише программу для самостійного вивчення. Студенти самі обирають час та методику навчання, не залежать від розкладу занять та особистого ставлення до них викладача. Іспити в кінці семестру студенти-заочники здають так само, як і їхні коллеги-денники.
Заочне навчання в Україні: переваги
Я дуже серйозно розглядаю можливість вступу на заочну форму, тому що бачу в цьому ряд переваг. Заочна освіта має наступні плюси:
– навчання не потребує багато часу;
– є можливість працювати підчас навчання;
– вартість навчання в ВУЗах України на заочному нижча, ніж на денному відділенні;
– немає потреби жити у гуртожитку або винаймати квартиру;
– на оцінки впливає тільки рівень знань, а не кількість прогулів, наявність конспекту, активність у громадській діяльності;
– можливість отримати п’ятирічний досвід роботи на момент отримання диплому, що є безперечною перевагою для роботодавця;
– розвивається навик самоосвіти, що набагато важливіше за оцінки.
Отже, для багатьох вступ на заочну форму навчання – ідеальний варіант. Маючи змогу працювати, студент зможе оплачувати навчання і не сидіти 5 чи 6 років на шиї у батьків. Окрім цього, мешканці невеликих міст не обов’язково мають переїжджати до гуртожитку свого університету в Києві, або винаймати житло за шалені гроші. Можно жити вдома, приїжджати на час сессії та чудово себе при цьому почувати.
Заочне відділення стане найкращим рішенням і для тих, чиї фінансові можливості обмеженні, а шансів вступити на денну форму на бюджет мінімальні. Заочне навчання в Україні дає змогу непогано зекономити, адже вартість навчання суттєво відрізняється в менший бік.
Заочне навчання в Україні: недоліки
Звичайно, заочне навчання — медаль з двох боків. З одного боку самі переваги, а з іншого є і недоліки.
навчатися самостійно не кожному підходить;
не завжди можна повністю охопити весь обсяг програми;
іноді, при прийомі на роботу, перевагу надають студентам денної форми.
Ентузіазм, притаманний студентам-першокурсникам, з яким вони починають навчання, згасає досить швидко, а щоб підтримувати жагу до знань і продовжувати старанно вивчати матеріал, необхідні сила волі та зусилля. Не всім студентам це підходить: хтось потребує постійного спонукання з боку викладачів, оцінок та іншої мотивації. Тому, обираючи для себе заочне навчання, переконайтесь, що вам вистачить сил здобути знання та отримати диплом.
Ще однією проблемою стає те, що без допомоги викладача студенту легко розгубитись у різномаїтті рекомендованної літератури. На лекції дають стислий матеріал з багатьох джерел. Викладач сам обирає, що потрібно студенту для здачі іспитів, а що можна пропустити. При самостійному навчанні доводиться обробляти занадто багато інформації, тому деяким студентам важко виділити основне і не зациклюватись на другорядному.
Нажаль, в нашому суспільстві є досить стійкий стереотип щодо заочної форми навчання. Деякі люди вважають, що рівень підготовки випусників заочного відділення не відповідає рівню випусників-очників. Але насправді, рівень знань залежить виключно від самого студента. При достатньому рівні мотивації та часу, приділенному самостійному навчанню, знання заочників нерідко перевершують знання студентів денної форми навчання, які обмежені лише матеріалами півторагодинної лекції. Погодьтеся, законспектувавши інформацію викладача, дуже незначна кількість студентів вдається до поглибленного вивчення матеріалу самостійно за допомогою додатковї літератури.
Вища освіта заочно — це виклик для тих, хто впевнений в своїх силах.
Як вступити на заочне навчання в університет?
Коротше кажучи, можливість вступити заочно до обранного університету на обрану мною спеціальність стала для мене пріоритетом номер один. Тоді я почала цікавитись, що ж саме необхідно для того, щоб вступити на заочне навчання в Україні.
Отже, умови вступлення на заочну форму навчання в нашій країні регламентуються загальними Правилами прийому до вищих навчальних закладів. Ці правила необхідно уважно прочитати не тільки тим, кто хоче вступити заочно, але і вступникам денного відділення, а також тим, хто ще не визначився.
В цьому році можливості вступу для вступників майже не обмежені. Для тих, хто планує спробувати вступити до університету за бюджетні кошти, передбачено можливість подати до 15-ти заяв у різні університети. До того ж, вказуючи в заяві одну спеціальність і університет, але дві різні форми навчання ( наприклад, в якості першого пріоритету — менеджер з реклами денної форми навчання, а в якості другого — заочної форми) це зараховується як одна заява.
До того ж, для студентів, які планують вчитися за власні кошти, кількість заяв не обмежується взагалі. Таким чином, кожен має змогу спробувати свої сили в різних університетах.
Що стосується документів, які необхідно подавати для вступу на заочну форму, то різниці із списком для денного відділення немає. Щоб стати студентом університету потрібно надати:
– Документи, що підтверджують особу: паспорт або свідоцтво про народження, ідентифікаційний номер;
– Заява в якій вказуються всі обрані пріорітети вступу;
– документ, що підтверджує отриману освіту: атестат про повну середню освіту з додатком або диплом молодшого спеціаліста, тощо;
– набір сертифікатів ЗНО з додатками. Перелік необхідних сертифікатів можна знайти на сайті університету;
– Медична довідка 086-У
– Приписне посвідчення (військовий квиток) для хлопців
– 6 фотокарток
Додатково надаються документи, що підтверджують право на пільговий вступ до ВНЗ, якщо такі є в наявності. Зовсім не обов’язково здавати оригінали докуменів, достатньо надати завірену копію. Для тих, хто проживає далеко від бажаного університету, є можливість здати всі документи через інтернет.
Ще треба зазначити, що писати заяву і здавати її до вступної комісії вступник має особисто.
Таким чином, з’ясувавши, що необхідно для вступу на заочне, я готова до вступної компанії. Сподіваюсь, мій маленький путівник вступника заочного відділення університету стане в нагоді іншим юнакам, які ще не визначились з формою навчання.